Plansze edukacyjne "Podróże kulinarne po Europie"

Dwujęzyczne plansze edukacyjne w tematyce kulinarnej - przeznaczone do dekoracji stołówki szkolnej lub przedszkolnej. Powstało 7 wielkoformatowych plansz z państwami europejskimi: Polska, Hiszpania, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy i Grecja. Projekt i realizacja dla Szkół Podstawowych i Przedszkoli TE Vizja, 2017 rok.

Plansza edukacyjna Co się je w Hiszpanii

Duże przestrzenie w stołówkach TE Vizji dały pretekst realizacji nowego projektu edukacyjnego. Tematyka nasuneła się prawie sama, bo cóż innego dać na ściany w stołówce jak nie propozycje dań i smakołyków z całej Europy?! Pomysł szybko został klepnięty a ja zabrałam się za zbieranie materiałów. Nie obeszło się bez pomocy nauczycieli języków obcych, którzy wskazywali na tradycyjne potrawy danego kraju, a także czuwali nad prawidłową pisownią i tłumaczeniem. Projekt zakładał, że każde z wybranych państw europejskich ma oddzielną planszę w kształcie terenu tego państwa. W obrębie tego terenu zaprezentowane są najbardziej charakterystyczne potrawy dla danego kraju i umiejscowione, o ile to możliwe, w okolicach regionu w którym są najczęściej serwowane.

Plansza edukacyjna Co się je w Polsce
Plansza edukacyjna Co się je w Grecji
Plansza edukacyjna Co się je w Niemczech

Na mapie każdego kraju jest zawsze oznaczona stolica państwa i charkterystyczna dla niego budowla. Każda z plansz ma również swojego ambasadora, osobę z dziedziny sztuki, nauki, sportu lub kultury reprezentującą dany kraj i opowiadająca coś o ... oczywiście o jedzeniu. Plansze są dwujęzyczne, przy każdej potrawie jest adnotacja w języku polskim i angielskim. Aby samo danie było bardziej zrozumiałe, czasem pojawiają się opisy jego elementów składowych lub naczyń w których trzymane lub przygotowywane są dane smakołyki. Wszystko by poszerzać i utrwalać słówka z jezyka angielskiego.

Starałam się również żeby wśród potraw pojawiły się także te kontrowersyjne pozycje, raczej nieznane w innych krajach, jak zupa z kogucich grzebieni w Hiszpanii czy słynne żabie udka z Francji. A co z Polską? Domyślacie się jaka pozycja jest najbardziej kontrwersyjna dla pozostałych mieszkańców Europy? Przy pracy nad reprezentantami dowiedzialam się wielu nowych rzeczy o osobach o których kiedyś już się uczyłam. Nigdy wcześniej nie interesowało mnie czy Salvador Dali w ogóle gotował, a jezeli tak to co? Nie wiedziałam również że Leonardo da Vinci był prekursorem grilowania.

Plansza edukacyjna Co się je we Francji

W 2018 roku, kiedy zajmowaliśmy się dekoracjami kolejnej szkoły projekt"Europejskiej podróży kulinarnej" zosał odświeżony, a poprzeczka dla naszych młodych odbiorców mocno podwyższona. Z plansz zniknęły opisy w języku polskim i angielskim, a zastąpione zostały opisami w języku rodzimym dla planszy, czyli w Niemczech - niemiecki, Wielkiej Brytanii - angielski, w Grecji - grecki... ufff ta grecka plansza pod kątem językowym była dla mnie największym wyzwaniem! Na szczęsćie pomogla mi koleżanka z liceum! Przypomniałam sobie że przecież chodziłam do klasy z półgreczynką! I udało się Aleksandra sprawdziła planszę i dała jej zielone światło!

Podpisom w języku rodzimym zaczęły towarzyszyć zapisy fonetyczne - uniwersalne dla kazdego języka. Plansze rozszerzyć się miały również o kolejne trzy państwa ale już z areny światowej. Miały to być Turcja , Stany Zjednoczone i Chiny. Tym samym "Europejska wycieczka kulinarna" zamieniała się w "Podróże kulinarne dookoła świata". Niestety do tej pory udało się ukończyć tylko planszę Turcji.